Pozor, vysoce nakažlivé!

Šíří se vzduchem a kontaktem, žádná překážka není dost dobrá. Chytit „to“ můžeme od člověka, ale i zvířete. Čas mezi vstupem do organizmu a prvními příznaky je v řádu vteřin až minut. Jste zvědaví, o čem je řeč?

Mluvím o emocích.

Co jsou emoce?

MUDr. Radkin Honzák ve své knize Psychosomatická prvouka emoce popisuje jako neurochemické procesy, které prožíváme na úrovni těla. Jsou krátkodobé a intenzivní. Emoce jsou pak přepisovány do našeho vědomí a to, co si uvědomujeme, jsou naše pocity. Ty jsou méně intenzivní, ale dlouhodobé.

Jako pocit si můžeme představit například štěstí, starost, nepřátelství. Těmto konkrétním pocitům přiřadíme emoce radosti, strachu, hněvu.

Emoce jsou evolučně starší struktura než rozum a patří mezi naše instinkty. Každá emoce má svoji funkci a svůj význam. Jde o to vybrat si, kdy je budeme cítit a co je vyvolá. Aby byly pro nás užitečné. Proto je máme, aby nám sloužily.

Nevidím jako smysluplný cíl si emoce zakazovat. Žádná z emocí není jenom dobrá anebo jenom zlá. Závisí, z jaké strany se na to dívám.

Význam strachu je udržet nás v bezpečí, abychom se vyhnuli riziku. To je pozitivní stránka strachu. Jenže jaký přínos má pro nás klaustrofobie, čili strach z uzavřených prostor? Není to zbytečná emoce, která nás jenom omezuje?

Emoce jsou nakažlivé

Znáte situaci, kdy stačí jedna negativně naladěná osoba a pokazí celou zábavu? Nakazit se můžeme nejenom infekcí, ale i emocemi.

Nejlepším důkazem, jak moc jsou emoce nakažlivé, je moje rodina. Když jsem naštvaná nebo smutná, nálada všech brzo poklesne pod bod mrazu. A je jedno, jak dobře naladění se předtím cítili. Vždyť se taky říká: Když je spokojená máma, tak je spokojená celá rodina.

Ale můžeme se na to podívat i opačně. Jestli chceme, aby se lidé cítili v naší přítomnosti dobře, potřebujeme se nejdříve cítit dobře my sami.

Pamatuji si na kamarádku ze základní školy. Když se rozesmála a její smích se nesl místností, musela jsem se začít smát. Nešlo to jinak. 🙂 I teď po tolika letech, když si na to vzpomenu, mám úsměv na tváři a cítím tu radost. Tyto vzpomínky mi stojí za to uchovávat. Jsem schopna vybavit si obraz ve své mysli, zvuky i pocit, který s tím mám spojený.

Ruku na srdce, cítíte se tak, jak chcete? Jestli ano, tak gratuluji. Patříte mezi těch málo šťastných. Jestli ne, přemýšleli jste někdy nad tím, jak to můžete změnit?

Chytil vás můj článek za srdce? Nebo jste jenom zvědaví, s čím přijdu příště? Jestli chcete každý měsíc (ne)trpělivě čekat na novou zprávu ode mě (budu vám psát o psychosomatice a sebepoznávání), klikněte na tlačítko níže. Zadáte svůj e-mail a já vám navíc (jako dárek) pošlu e-knížku Psychosomatika začíná důvěrou v sebe. 

 

 

 


Honzák, R.: Psychosomatická prvouka, V Praze: Vyšehrad, 2017 . 335 stran ilustrace ; . ISBN 978-80-7429-912-4

Bandler, R., Roberti, A., Fitzpatrick O. : NLP pro každého: naprogramujte svou hlavu na úspěch [překlad Helena Michková]. Brno : BizBooks, 2013 . 144 s. . ISBN 978-80-265-0122-0 (brož.)

 

Veronika Soukupová
,,Jsem lékařka, kterou zkušenost přivedla k sebepoznávání. Sama na sobě jsem si zkusila, že můžeme změnit způsob jak přemýšlíme a přistupujeme k životu a k sobě. " Víc o mně se dozvíte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů