Nevěřím vlastním uším

Vyslechla jsem zajímavý monolog:

,,Žádala jsem si o invalidní důchod,  ale nemám prý na něj nárok. Jenže co mám dělat? Práci nezvládám. Raději bych byla doma a dělala si své věci. Před pár lety mi zjistili rakovinu, naštěstí včas. No na důchod to nestačí. Možná o pár let se nemoc vrátí a budu moct zůstat doma…“

Vyrazilo mi to dech

Jak může někdo takto hazardovat s nemocí a životem? Opravdu mě to rozrušilo, myšlenky mi vířily hlavou. Až po čase jsem si uvědomila proč. Protože i já hazarduji, i když jiným způsobem. Často beru svoje zdraví jako samozřejmost. A zapomínám na vděčnost. V myšlenkách jsem ve skutečnosti nesoudila toho člověka, ale sebe.

Tak proč utíkáme do nemoci? A proč vůbec utíkáme?

Protože nejsme šťastní.

Necítíme se svobodní.

Představte si všechny MUSÍŠNESMÍŠ, které řídí náš život. Převzali jsme je od svých rodičů a dále je vesele předáváme svým dětem. A koloběh se uzavírá. Cítíme se svázaní svojí minulostí a tím omezujeme svou budoucnost.

Problém vidíme v tom, co všechno bychom chtěli, ale nemůžeme vykonat. Jenže co když největší omezení spočívají v tom, o čem jsme nikdy ani nepřemýšleli, že udělat můžeme?

Každá nemoc nese zisk

Převážně si to ani neuvědomujeme. Není to, že bych si chtěla úmyslně přivolat nějakou nemoc. Jenže když nemám uspokojeny svoje základní potřeby, tělo to řekne za mě.

Příklad:

Mám chřipku. Jaké výhody mi to přinese?

  • nemusím do práce
  • mám omluvu pro manžela, že se nemusím starat o domácnost
  • mám omluvu pro sebe, že můžu odpočívat a zklidnit se, atd.

Po každé nemoci se můžu zeptat, co všechno jsem díky ní NEMUSELA a co všechno jsem naopak MOHLA. Díky tomu, co zjistím, možná už příště nebudu muset čekat na nemoc, abych si něco dovolila dělat nebo nedělat. Nebylo by to krásné, kdybych se poučila?

Nebo třeba taky ne.

Můžu si vybrat, jsem svobodná.

Chytil vás můj článek za srdce? Nebo jste jenom zvědaví, s čím přijdu příště? Jestli chcete každý měsíc (ne)trpělivě čekat na novou zprávu ode mě (budu vám psát o psychosomatice a sebepoznávání), klikněte na tlačítko níže. Zadáte svůj e-mail a já vám navíc (jako dárek) pošlu e-knížku Psychosomatika začíná důvěrou v sebe. 

 

 


Bandler, R., Fitzpatrick O., Roberti A.: Třídenní kurz NLP, Brno: BizBooks, 2016. 143 s. ISBN 978-80-265-0463-4

Veronika Soukupová
,,Jsem lékařka, kterou zkušenost přivedla k sebepoznávání. Sama na sobě jsem si zkusila, že můžeme změnit způsob jak přemýšlíme a přistupujeme k životu a k sobě. " Víc o mně se dozvíte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů