Mé největší přání

Když se lidí ptáte, co je jejich největší přání, téměř každý řekne: ,,Hlavně, abychom byli zdraví.“

Každý z nás asi vedl nebo slyšel rozhovor typu:

 ,,Jak se máš?“

,,Prosím tě, nic nestíhám. Nevím, kde mi hlava stojí. Nemám čas být ani nemocný.“

Jak je tedy možné, že si na zdraví nedokážeme najít čas, když je to naše největší tužba?

Často mám pocit, jakoby zdraví bylo jenom fráze. Dokud o něj nepřijdeme. Podívejte se na své priority v životě. Na kterém místě je zdraví? A jestli říkáte na prvním, je to vidět ve vašem životě?

Co je zdraví?

Pro každého může zdraví znamenat něco jiného. Neustále jsme konfrontováni s kultem těla, jenž je prezentovaný  v masmédiích. Máme proto zkreslenou představu, co je zdraví.  Tou představou je mít dokonalé, vysportované a štíhlé tělo. V touze po vnější dokonalosti se snažíme zdravě stravovat a pravidelně se hýbat. Učí nás to již ve školce, na každém kroku vidíme návody, jak na to. A doufáme, nebo lépe řečeno očekáváme, že když se staráme o své tělo zvenku, tak to stačí.

Chceme ovládnut to, co umíme uchopit. Co vidíme. Co je hmatatelné. Je v pořádku, že se o tělo staráme v tělesné rovině. Jenže, co když to není to hlavní?

Na druhé straně jsou lidé, kteří se cítí být obětí. Mají pocit, že život, tedy i zdraví je předem určené. Než aby ho vzali do svých rukou, je pro ně jednodušší a méně bolestivé, být pasivní. Ve skutečnosti mají obrovský strach žít svůj život. Schovávají se za slova typu:

,,Proč bych měl přestat kouřit? Moje máma nikdy nekouřila, nepila, zdravě jedla, a i tak umřela na rakovinu plic. Paní doktorko, mě o tom nepřesvědčíte.“

anebo

,,Jsem pouze realista. Některé věci se prostě změnit nedají. A na něco umřít musím. Nemůžu přece umřít zdravý.“

Asi jste již slyšeli tyhle argumenty. Já hodně často.

A co kdybychom se na to podívali z jiného úhlu?

Již L. N. Tolstoj ukazoval na nesprávnost přísloví ,,v zdravém těle zdravý duch“ a tvrdí, že opak je pravdou. Zdravé tělo není zárukou zdravého ducha.¹ Ale když žijeme v souladu se sebou samým a máme se rádi, nebudeme si ubližovat dlouhým vysedáváním před televizi, protože nevidíme jiný smysl našeho života. A budeme do sebe dávat jídlo, které nám prospěje, protože si vážíme svého těla a chceme, aby nám dále dobře sloužilo.

Světovou zdravotnickou organizací je zdraví definováno jako stav plné tělesné, duševní a sociální pohody a nikoli jen jako nepřítomnost nemoci či vady (WHO, 1946).² Nevím jak vám, ale mně to zní tak dokonale, že tento „stav“ snad není možné dosáhnout.

Jak vnímám zdraví já?

Zdraví pro mě představuje vnitřní klid a rovnováhu. Nestačí ale jenom čekat, kdy je potkám. Můžu je aktivně hledat a věnovat jim čas a úsilí. Jestli chci něco změnit, musím být odhodlaná a neúnavná. Zdraví je svoboda, která začíná v mé hlavě. Hlavní překážky, kterým čelíme, jsou v naši mysli. Když uvěříme, že je něco možné, změní to náš život k lepšímu.

V životě se stávají dobré i zlé věci. Nemůžeme mít vždy kontrolu nad tím, co se stane. Ale vždy můžeme mít kontrolu nad tím, jak se s tím vypořádáme

Chytil vás můj článek za srdce? Nebo jste jenom zvědaví, s čím přijdu příště? Jestli chcete každý měsíc (ne)trpělivě čekat na novou zprávu ode mě (budu vám psát o psychosomatice a sebepoznávání), klikněte na tlačítko níže. Zadáte svůj e-mail a já vám navíc (jako dárek) pošlu e-knížku Psychosomatika začíná důvěrou v sebe. 

 

 

 


¹ Bezděk, C.: Etikoterapie, Olomouc: Fontána, 2007. 293 s.  ISBN 80-7336-370-4.

² World Health Organization. Frequently asked questions. Who.int [online]. ©2018 [vid. 2018-02-17]. Dostupné z: http://www.who.int/suggestions/faq/en/

³ Bandler, R., Fitzpatrick O., Roberti A.: Třídenní kurz NLP, Brno: BizBooks, 2016. 143 s. ISBN 978-80-265-0463-4

Veronika Soukupová
,,Jsem lékařka, kterou zkušenost přivedla k sebepoznávání. Sama na sobě jsem si zkusila, že můžeme změnit způsob jak přemýšlíme a přistupujeme k životu a k sobě. " Víc o mně se dozvíte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů